PRZYCHODNIA   WETERYNARYJNA


 
                   "ZOONA"


Sterylizacja, dlaczego jest taka ważna?

W dzisiejszych czasach, gdy wciąż słyszy się o dużym problemie bezdomności jak i wszelakiego rodzaju chorobach zwierząt – samic, które nie zostały poddane temu zabiegowi tuż po pierwszej rui czy cieczce, związanych z brakiem sterylizacji - zabieg ten jest ogromnie ważny!!! Problem globalny jakim jest ogromna bezdomność leży w naszych rękach. To my, świadomie, powinniśmy bronić i ratować przed chorobami, cierpieniem, głodem, samotnością zwierzęta, które są nam bliskie – czyli naszych podopiecznych, naszych domowych pupili, jak również zwierzęta bezdomne, które potrzebują naszego wsparcia. To dzięki sterylizacji/ kastracji ograniczamy populację bezdomnych zwierząt, zarówno psów jak i kotów, których w przepełnionych schroniskach, stowarzyszeniach, fundacjach, lasach, działkach, domach jest ogromna ilość.            Z problemem tym borykają się wszelakiego rodzaju organizacje w całej Polsce. Zwierzęta niewysterylizowane/ niewykastrowane podczas rui czy cieczek będą chciały się rozmnażać.W ich genach zapisane jest ciągłe powiększanie gatunku, ciągłe poszukiwania partnera. Zwierzęta poddane zabiegowi sterylizacji/ kastracji nie uciekają, nie podkopują się, nie szukają partnerów, nie walczą o pozycję w stadzie. To, czy zmienia się ich charakter zależne jest tylko od właścicieli oraz od otoczenia w jakim się znajdują.

I najważniejsze! Jeżeli kochamy i dbamy o swoje zwierzę, zadbajmy też o jego zdrowie!!! Zabieg sterylizacji/ kastracji zapobiega tak poważnym chorobom jakimi są: ropomacicze, cysty- torbiele-guzy na jajnikach, ciągłe ciąże urojone – mlekotoki, wypływy z pochwy, zapalenia gruczołów mlekowych i sutków. Pamiętacie! To czy zwierze będzie tyło, zależne jest także od właścicieli. Odpowiednia dieta i zabawy ruchowe nie spowodują takiego problemu, co za tym idzie w przyszłości zapobiegnie to ewentualnemu zachorowaniu na cukrzycę.

Czym jest sterylizacja?

Sterylizacja/ kastracja jest to zabieg chirurgiczny polegający na całkowitym wycięciu wewnętrznych narządów rodnych samicy. Zabieg ten jest nieodwracalny, stały, powodujący całkowitą bezpłodność. Po wprowadzeniu pacjenta w stan narkozy, nacina się powłoki brzuszne   i chirurgicznie usuwa rogi macicy wraz z całymi jajnikami. Potem zamyka się powłoki brzuszne    i osłonwo podaje leki. Właściciel zwierzęcia musi pamiętać, iż po zabiegu sterylizacji/kastracji , jego pupilowi należy się opieka pozabiegowa. Pilnowanie rany, jak najmniej spacerów, zabaw ruchowych, które mogły by uszkodzić szwy a przede wszystkim stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, bądź czegoś nie wiemy, należy pytać!

Pamiętajmy! Im wcześniej wysterylizujemy/ wykastrujemy naszą suczkę czy kotkę, tym wcześniej zapobiegniemy rozwojowi różnych powikłań. Im wcześniej poddamy naszego pupila temu zabiegowi, tym będzie silniejszy, aby przetrzymać zabieg – narkozę, a później łatwiej dojdzie do zdrowia.


Przychodnia weterynaryjna "ZOONA"
tel. 791-114-114