PRZYCHODNIA   WETERYNARYJNA


 
                   "ZOONA"


Ortopedia ( chirurgia twarda):
  • operacyjne i nieoperacyjne leczenie złamań i zwichnięć kości,
  • zachowawcze i operacyjne leczenie uszkodzeń więzadeł i ścięgien,
  • wczesna diagnostyka schorzeń stawów ( min. dysplazji stawów biodrowych              i łokciowych),
  • leczenie zapaleń stawów i zmian zwyrodnieniowych przy użyciu preparatów osocza bogatopłytkowego (PRP).Co to jest dysplazja stawów biodrowych?

Dysplazja stawów - czyli rozluźnienie  struktur stawowych jest częstym problemem, z którym spotykamy się w praktyce. Problem dotyczy głównie zwierząt szybko rosnących, głównie ras dużych. Pierwsze oznaki, na które powinien zwrócić  uwagę właściciel , to sztywność po wstaniu, ustępująca po "rozchodzeniu się", a także niechęć do zabawy i biegania. Niezmiernie ważne jest, by lekarz prowadzący szczeniaka zalecił badanie RTG, które najlepiej wykonać w wieku 2-4 miesiąca życia zwierzęcia. Tak wczesne badanie ma na celu wychwycenie pierwszych objawów nieprawidłowego rozwoju stawów biodrowych.

Na radiogramie wykonanym w prawidłowy sposób, można określić ewentualne zmiany. Do wykonania RTG w kierunku dysplazji zwierzę układa się w pozycji na grzbiecie, z kończynami miednicznymi odwiedzionymi do tyłu. Aby wykonać prawidłowe zdjęcie RTG oraz badanie stawów biodrowych, tzw test Ortolaniego, zwierzę musi zostać znieczulone.

W przypadku, kiedy po badaniach stwierdza się zmiany struktur stawowych, należy podjąć decyzję odnośnie dalszego postępowania. Pamiętać należy o tym, że na dysplazję stawów biodrowych mają wpływ oprócz dziedziczonych genów także takie czynniki jak nadmierna masa ciała zbyt duża ilość ruchu młodego zwierzęcia. Przy prowadzeniu pacjenta z problemem dysplazji uwzględnić należy wszystkie czynniki - zapobiegać otyłości, stosować preparaty grupy chondroprotetyków, utrzymywać odpowiednią masę mięśniową.

Leczenie chirurgiczne, które stosuje się u zwierząt dotkniętych problemem dysplazji, uzależnione jest od wielu czynników, jak na przykład wieku pacjenta i stopnia zaawansowania zmian.


Przychodnia weterynaryjna "ZOONA"
tel. 791-114-114