MOCNI W ZĘBACH – lipcowa akcja w naszej przychodni

Lecznicowe ProfilaktykaLeave a Comment on MOCNI W ZĘBACH – lipcowa akcja w naszej przychodni

MOCNI W ZĘBACH – lipcowa akcja w naszej przychodni

„Miesiąc Zdrowych Zębów” to coroczna akcja organizowana przez PEDIGREE® DentaStix™ we współpracy z lekarzami weterynarii w całej Polsce. Głównym celem akcji jest promocja skutecznej profilaktyki chorób przyzębia u psów. W ramach, trwającego cały lipiec, „Miesiąca Zdrowych Zębów” możecie Państwo skorzystać z darmowego badania jamy ustnej swoich psów.

Lekarze biorący udział w akcji nie tylko BEZPŁATNIE sprawdzą stan uzębienia czworonogów, lecz również przekażą cenne wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej Waszych pupili. W czasie trwania programu będzie możliwość otrzymania od swoich lekarzy weterynarii darmowych przysmaków PEDIGREE® DentaStix™ .

W trakcie bezpłatnej wizyty przeprowadzone zostanie badanie kliniczne jamy ustnej pupila, przegląd uzębienia, ocena kondycji szkliwa nazębnego i dziąseł. Lekarze i personel będą udzielać informacji i porad, oraz odpowiadać na Państwa pytania w zakresie stomatologii weterynaryjnej i profilaktyki.

Międzynarodowe badania wskazują, że aż 8 na 10 dorosłych zwierząt cierpi na choroby zębów i przyzębia i tylko 2 proc. właścicieli jest świadomych tego problemu. Jak potwierdzają wyniki badania świadomości i stanu zdrowia jamy ustnej u psów – Oral Health Study, sytuacja w Polsce jest równie poważna. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2012 r. przez Mars Polska w ramach kampanii Miesiąc Zdrowych Zębów z Pedigree® DentaStix®.

Badania Oral Health Study przeprowadzone na 2 432 badanych wskazują, że ponad 60% właścicieli psów w Polsce nie postrzega chorób jamy ustnej u psów jako problemu zdrowotnego. Ponad 40% właścicieli zadeklarowało, że ich pupil ma chorą jamę ustną, jednocześnie oceniając jego stan zdrowia jako dobry.

Choroby dziąseł, jedna z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu, jest również jednym z największych problemów zdrowotnych dorosłych psów. Dotyczy on około 80% psów po 3 roku życia.

Mimo, że nieświeży oddech jest objawem, który łatwo zauważyć, właściciele psów najczęściej go niestety bagatelizują. Tymczasem oznacza on pojawienie się w jamie ustnej nadmiernej ilości bakterii i zaawansowany proces uszkodzenia dziąseł psa. Brak reakcji właściciela może skończyć się utratą zębów, a szkodliwe bakterie mogą spowodować uszkodzenia ważnych narządów np. serca, płuc lub mózgu. Niewielu właścicieli zdaje sobie sprawę, że choroba dziąseł jest dla psa bardzo bolesna.

04_2013_pedigree

Psie zęby pod lupą, czyli cała prawda o zdrowiu naszych pupili

Przed stomatologiczną konsultacją weterynaryjną respondenci (właściciele psów) samodzielnie oceniali ogólny stan zdrowia psów oraz ich jamy ustnej. Aż 65% właścicieli psów, zakwalifikowanych przez lekarzy weterynarii do intensywnego leczenia, nie zauważyło u swoich psów poważnych schorzeń wymagających intensywnej terapii, m.in. ubytków w zębach, ropnych zapaleń lub krwawień dziąseł, zapalenia gardła czy powiększonych węzłów chłonnych, oceniając ich jamę ustną, jako zdrową.

„Wiąże się to z powszechną nieznajomością objawów chorób zębów i przyzębia, wśród których najbardziej zauważalne to: nieświeży oddech, zmiany na dziąsłach, stopniowe pogarszanie się samopoczucia oraz niechęć do jedzenia niektórych pokarmów” – mówi dr n. wet. Michał Ceregrzyn Kierownik Naukowy ds. Żywienia Zwierząt Mars Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top